Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Predslov

Varíme ho len sviatočne, ale vieme, že čím sme starší, tím by sme si mali dopriať kolagén častejšie. Od prípravy ale odrádza začiatočníkov zložitý postup a dlhé varenie. Nič z toho v tomto recepte nebude a napriek tomu výsledok bude veľmi dobrý. Podmienkou je komora, veranda alebo pivnica s teplotou maximálne 17°C. Množstvo je na 8 - 9 tanierov.

Tento recept je výborný preto, lebo sa dá urobiť aj polovičná dávka.

Studeno, huspenina, kočonina II.

Budete potrebovať bravčové kože ¼ kg, hovädzí móčing (nožina, kližka) 300 g, 2 preseknuté bravčové paprčky 1 – 1,2 kg, dve menšie cibule (cca 120 g), 5 - 6 strúčikov cesnaku (cca 30 g), celé čierne korenie 10 – 15 ks (podľa veľkosti), nové korenie 3 väčšie bobuľky, bobkový list 2 ks, soľ jednu polievkovú lyžicu, zeleninové ochucovadlo jednu čajovú lyžičku a 1 – 2 (podľa chuti) polievkové lyžice octu.

Paprčky nožom oškrabte a zbavte zbytkov srsti. Horúcou vodou ich veľmi dobre poumývajte a prednú časť po dĺžke rozrežte. Na zadných častiach paprčiek kožu na viacerých miestach narežte. Kože taktiež dobre očistite a na vnútornej strane úplne zbavte zbytkov tuku. Mäso prerežte na dve polovice. Na dno hrnca s obsahom 3,5 - 4 l rozložte paprčky, mäso a kože a zalejte 2,5 l vlažnej vody. Ošúpte cibuľu a strúčiky cesnaku a dajte do hrnca. Pridajte čierne a nové korenie a dajte variť. Ihneď ako začne voda vrieť znížte var na minimum. Po hodine varu pridajte soľ. Nemiešajte a penu, ktorá sa bude tvoriť na povrchu, si nevšímajte len stále dozerajte na to aby var bol minimálny – aby to navrchu len tak trochu „perlilo“. Po dvoch hodinách varu skontrolujte mäso a keď bude mäkké vyberte ho von. Nechajte ho trochu vychladnúť a potom pokrájajte na kocky a zakryte aby neobschlo. Do hrnca pridajte bobkové listy. O hodinu si pripravte 8 – 9 tanierov a rozdeľte na ne mäso. Z hrnca vyberte paprčky, kože a cibuľu von. Do vývaru pridajte zeleninové ochucovadlo, varte ešte 5 minút a potom odstavte z platne. Vmiešajte ocot, ochutnajte a prípadne ešte dosoľte. Vzápätí naberačkou opatrne pozbierajte z povrchu masť a cez husté sitko naplňte prvý tanier a potom aj ostatné taniere. Nechajte v chladnej miestnosti zatuhnúť a po zatuhnutí odškrabte z povrchu prvého taniera masť.

Doslov

Odstrániť masť z vývaru sa dá aj pomocou papierových utierok alebo precedením vývaru cez plátno. Ak ho chcete mať úplne bez masti a robiť častejšie, môžete si kúpiť nádobu ktorá sa volá oddeľovač (separátor) tuku.

Podávame samotné len s chlebom. Komu sa žiada, môže si ho posypať nakrájanou jarnou cibuľkou ( prípadne červenou alebo šalotkou), nastrúhanou reďkovkou alebo potrieť chrenom, poliať octom alebo citrónovou šťavou.

Samozrejme, že existujú na túto zdravú dobrotu chutnejšie, sviatočnejšie, čírejšie (zdobnejšie) a hlavne zložitejšie recepty. Ako pri všetkých ostatných jedlách.