Predslov
Kúpiť kvalitnú masť a chutné škvarky v obchode je vzácnosť a pritom cena je premrštená. Domáca masť neprská a vydrží pár mesiacov aj v komore. Postupov je množstvo a nie je dobré ich kombinovať bez dobrej znalosti celého procesu. Tento síce bude úplne základný, ale s veľmi slušným výsledkom. Pri škvarení si nezabudnite zapnúť odsávanie alebo aspoň vetrajte. Hlavne sa snažte moc nenadýchať výparov z masti.
Domáca masť a škvarky
Budete potrebovať cca 2,5 až 3 kg slaniny na vypraženie a jednu kopcom čajovú lyžičku soli.
Slaninu pokrájajte na 2 cm pásy a tie na kocky, tenšie kusy nechajte radšej dlhšie a keď vám to na konci pásu už moc nevychádza nechajte radšej dlhší kus.
Do hrnca s objemom min. 5 l nalejte vodu na výšku asi 3mm. Zapnite platňu a pridajte jednu vrstvu nakrájanej slaniny. Túto vrstvu musíte na vriacej vode opatrne rozškvariť. Občas vsuňte medzi stenu hrnca a kocky varešku a skúste ich trochu posunúť či sa nepripekajú.
Až sa všetka voda odparí a na dne sa už vytvorí vrstva masti môžete pridať zvyšok slaniny. Masť vytápajte pri nízkej teplote, držte sa medzi 110 – 120°C. Občas vareškou skontrolujte dno či oň slaninka neprihára a keď niečo pod ňou zacítite, tak to hneď odškrabte. Čím bude viac pribúdať v hrnci masť tým častejšie dno kontrolujte. Vo chvíli, keď už hladina masti bude zarovno zo škvarkami a hladina začne perliť, môžete ich začať opatrne (aby ste ich nerozpučili) pritláčať o stenu hrnca. Neznamená to ale, že ich musíte celkom vyžmýkať. Keď už začnú byť tuhšie, pekne ružové, masti už z nich moc nevyteká a pri miešaní trením o seba šuštia je hotovo a môžete odstaviť z platne. Do väčšieho taniera alebo do misy dajte na dno papierovú utierku a dierovanou naberačkou alebo kovovým sitkom povyberajte do nej škvarky. Pri vyberaní každú vrstvu osoľte podľa vlastnej chuti. Do kovovej alebo kameninovej (prípadne porcelánovej) nádoby s obsahom min. 2 l cez sitko prelejte masť.
Doslov
Slaninka na škvarky by mala byť hrubá aspoň 1 cm ináč nebudete mať pekné škvarky. Takú, ktorá bude cítiť po nejakom prídavku do kŕmnej zmesi, napríklad po mláte, nikdy na škvarky nepoužite. Stále to bude cítiť a aj v masti. Dajte si pozor aby vám nepredali slaninu z mrazničky. Škvarky by sa ťažko vyprážali a boli by gumovité.
Hrniec nikdy nezakrývajte pokrievkou, aby sa na nej nezrážala odparená voda a nestekala späť do masti.
Určite vám niekto poradí, že na konci škvarenia, treba naliať do masti mlieko aby „belšia ešte belšou bola a ružová ešte ružovejšou bola“. Nerobte to prosím, nestojí to za to riziko a jediné čo skutočne dosiahnete je že vám škvarky a masť skôr stuchnú. Alebo aby ste ju pri chladnutí premiešavali aby bola tuhšia. Ani to nerobte, až ju skoro celkom spotrebujete a dôjdete na dno nádoby uvidíte prečo.