Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Chemicky extrahované (rafinované) oleje

Keďže viem ako ich vyrábajú, používam ich len výnimočne na vyprážanie a pečenie pri vysokých teplotách. Ale aj tu - keď nepotrebujem veľké množstvo tuku – použijem radšej prepustené maslo, hroznový alebo kvalitný kukuričný prípadne panenský olivový olej.

Teraz sa ale cena týchto olejov vyšplhala do takej výšky, že už nemá zmysel ich kupovať. Cenový rozdiel medzi mechanicky lisovanými olejmi, ktoré znášajú vysoké teploty a chemicky extrahovanými olejmi je už len pár eur. Takže im ich nechajte do bionafty (keď jej cena tak pekne stúpla) a začnite použivať naozaj zdravé oleje.

Pridávam štyri nové recepty

Predslov

Nielen kapor na modro je výborná ryba, ale tento spôsob úpravy sa výborne hodí aj na pstruha.

Pstruh na modro rýchlo a ľahko

Budete potrebovať vypitvané pstruhy bez hláv cca 700 - 800 g, cibuľu 40 g, soľ jednu čajovú lyžičku, jeden bobkový list, zeleninový bujón jednu kocku, celé čierne korenie 5 bobuliek, nové korenie jednu bobuľku, maslo 20 g, ocot tri polievkové lyžice a cukor jednu čajovú lyžičku.

Pripravte si menšiu šálku a vložte do nej maslo.

Cibuľu ošúpte a nakrájajte na polkolieska. Vo väčšom hrnci alebo kastróle dajte variť 1,5 l vody. Vložte do nej cibuľu a až voda zovrie vmiešajte do nej na lyžici rozdrobený bujón. Pridajte bobkový list, soľ a nahrubo potlčené korenie. Po piatich minútach varu pridajte ocot a cukor. Vložte umyté pstruhy a varte 12 – 18 minút (podľa veľkosti). Var musí byť mierny, len tak na „jednu bublinku“. Po uvarení pstruha opatrne podberte a skúste oddeliť chrbtovú plutvu. Ak to nepôjde varte ešte 5 minút. Veľmi opatrne vyberte pstruhy von a z vývaru odoberte 4 lyžice do šálky s maslom a premiešajte. Týmto maslom potom pri servírovaní pstruhy polejte.

Doslov

Servírujte so zemiakmi posypanými petržlenovou vňaťou.

 

 

Predslov

Jedlo nenáročné na prípravu, pritom veľmi chutné.

Morčacie na hubách

Budete potrebovať na kocky nakrájané morčacie mäso (prsia, stehno) 500-600 g, sušené huby cca 8 g alebo šampiňóny 250 g, cibuľu cca 40 g, br. masť jednu kopcom polievkovú lyžicu, dijonskú horčicu jednu polievkovú lyžicu, mleté čierne korenie 1/2 čajovej lyžičky, mletú rascu 1/2 čajovej lyžičky, soľ jednu kopcom čajovú lyžičku.

Na zátrepku: smotanu 2,5 dcl alebo 2 dcl mlieka a kyslú smotanu jednu kopcom polievkovú lyžicu, hladkú múku jednu polievkovú lyžicu.

Hodinu pred prípravou sušené huby polámte na menšie kúsky a namočte ich v 2 dcl vody. (Šampiňóny nakrájajte na plátky)

Cibuľu ošúpte a nakrájajte na drobno.

Masť zohrejte na 160°C a orestujte na nej cibuľku. Pridajte polovicu mäsa a opečte ho zo všetkých strán. Potom opečte aj zvyšok mäsa. Osoľte, pridajte korenie, rascu a horčicu a premiešajte. Pridajte huby a mäso podlejte. (Môžete na to použiť vodu v ktorej boli huby namočené). Zakryte a duste kým nebude mäso mäkké. Urobte zátrepku a vlejte ju k mäsu. Premiešajte, nechajte prejsť varom a je hotovo.

Doslov

Ako prílohu môžete použiť rôzne druhy cestovín napr. kolienka, slovenskú ryžu (tarhoňu, ovsíky), ryžu, varené zemiaky alebo knedľu.

Predslov

Králičie mäso je veľmi diétne, ale tento recept je na jeho viac „šťavnatú“ úpravu.

Králičie diely v slanine

Budete potrebovať králičie diely 1 – 1,2 kg, plátky prerastenej slaniny cca 250 g, jednu väčšiu cibuľu cca 150 g, jeden väčší strúčik cesnaku, soľ ½ čajovej lyžičky, grilovacie korenie jednu čajovú lyžičku, kečup jednu kopcom čajovú lyžičku, dijonskú horčicu jednu kopcom čajovú lyžičku, 2 polievkové lyžice rastl. oleja, pár lístkov šalvie a tymiánu a 3 polievkové lyžice br. masti (rastl. oleja).

Cibuľu ošúpte a nakrájajte na polkolieska. V dvoch lyžiciach oleja rozmiešajte grilovacie korenie a kečup. Vmiešajte horčicu a prelisovaný cesnak. Na dno pekáča rozotrite masť (môžete ju aj ohriať) a rozložte naň cibuľu. Rozložte po nej lístky šalvie a vetvičky tymiánu. Králičie diely potrite ochuteným olejom, obložte zvrchu plátkami slaniny a uložte do pekáča. Misku od ochuteného oleja využite na podliatie mäsa. Množstvo vody voľte podľa použitej prílohy. Zakryte alobalom, matnou stranou nahor a pečte na 200°C (v teplovzdušnej na 190°C) 1hodinu. Potom pekáč odkryte, zvýšte teplotu na 210°C a za občasného podlievania upečte do mäkka.

Doslov

Ako prílohu môžete požiť ryžu alebo varené zemiaky. Prípadne  podávať s podusenou kyslou kapustou a knedľou.

Predslov

Výborný recept v ktorom je počet a množstvo surovín dokonale vyvážené.

Cestoviny s brokolicou

Budete potrebovať brokolicu 500 g, sušené široké rezance (fettuccine) 300 g, cherry alebo ďatlové paradajky 12-15 ks, maslo 125 g, cibuľu šalotku 50 g alebo 2 - 3 jarné cibuľky, dva strúčiky cesnaku, jednu polievkovú lyžicu dijonskej horčice, jednu kopcom polievkovú lyžicu nasekanej petržlenovej vňate, jednu polievkovú lyžicu nasekaných bazalkových lístkov alebo jednu kopcom čajovú lyžičku sušenej bazalky, mleté čierne korenie 1/8 čajovej lyžičky, soľ 1/4 čajovej lyžičky + jednu polievkovú lyžicu do vody na varenie cestovín.

Do misky dajte maslo aby trochu zmäklo.

Šalotku ošúpte a nakrájajte. Ak namiesto šalotky použijete jarnú cibuľku odložte si časť vňate na ozdobu pri servírovaní.

Strúčiky cesnaku ošúpte. Lístky bazalky a petržlenovú vňať nakrájajte na drobno.

K maslu v miske prelisujte cesnak, pridajte cibuľu a vymiešajte. Pridajte aj horčicu a premiešajte. Vmiešajte aj bazalku a petržlenovú vňať.

Pripravte si 3-4 litrový hrniec a väčšiu panvicu.

Do hrnca dajte variť cca 2,5 l vody.

Kým sa voda uvarí z brokolice odrežte konce s ružičkami a tie rozdeľte na menšie kúsky. (Aby sa vošli tak dve na polievkovú lyžicu).

Vriacu vodu osoľte a nasypte do nej cestoviny. Až začne voda znovu vrieť pridajte k nim brokolicu. Uvarte do mäkka a odceďte. Na panvici ohrejte polovicu ochuteného masla. Cestoviny s brokolicou preložte na panvicu s maslom, doložte zvyšok masla a premiešajte aby sa ním cestoviny obalili. Vypnite platňu a dochuťte korením a soľou. Môžete použiť aj viac ako je uvedené v recepte.

Paradajky poumývajte a prekrojte na polovičky. Buď ich môžete teraz vmiešať do cestovín alebo rozložiť pri servírovaní po vrchu. (Spolu s vňaťou cibuliek).

Doslov

Jediným problémom pre začiatočníkov je varenie cestovín spolu s brokolicou. Preto použite minimálne štvorvaječné cestoviny.