Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Studeno, huspenina, kočonina, sulc

Varíme ho len sviatočne, ale vieme, že čím sme starší, tým by sme si mali dopriať kolagén častejšie. Od prípravy ale odrádza začiatočníkov zložitý postup a dlhé varenie.

Hľadal som spôsob ako to varenie pre vás skrátiť a zjednodušiť. Myslím že sa mi to podarilo už v prvej verzii. Druhú verziu som urobil aj preto aby aj tí z vás, ktorí nemajú nejaký chladný priestor, si mohli pár tanierov studena urobiť do chladničky. Recept je na 8 - 9 tanierov, ale dá sa bez problémov zmeniť na polovičnú alebo len tretinovú dávku.

Predslov

Varíme ho len sviatočne, ale vieme, že čím sme starší, tím by sme si mali dopriať kolagén častejšie. Od prípravy ale odrádza začiatočníkov zložitý postup a dlhé varenie. Nič z toho v tomto recepte nebude a napriek tomu výsledok bude veľmi dobrý. Podmienkou je komora, veranda alebo pivnica s teplotou maximálne 17°C. Množstvo je na 8 - 9 tanierov.

Tento recept je výborný preto, lebo sa dá urobiť aj polovičná dávka.

Studeno, huspenina, kočonina II.

Budete potrebovať bravčové kože ¼ kg, hovädzí móčing (nožina, kližka) 300 g, 2 preseknuté bravčové paprčky 1 – 1,2 kg, dve menšie cibule (cca 120 g), 5 - 6 strúčikov cesnaku (cca 30 g), celé čierne korenie 10 – 15 ks (podľa veľkosti), nové korenie 3 väčšie bobuľky, bobkový list 2 ks, soľ jednu polievkovú lyžicu, zeleninové ochucovadlo jednu čajovú lyžičku a 1 – 2 (podľa chuti) polievkové lyžice octu.

Paprčky nožom oškrabte a zbavte zbytkov srsti. Horúcou vodou ich veľmi dobre poumývajte a prednú časť po dĺžke rozrežte. Na zadných častiach paprčiek kožu na viacerých miestach narežte. Kože taktiež dobre očistite a na vnútornej strane úplne zbavte zbytkov tuku. Mäso prerežte na dve polovice. Na dno hrnca s obsahom 3,5 - 4 l rozložte paprčky, mäso a kože a zalejte 2,5 l vlažnej vody. Ošúpte cibuľu a strúčiky cesnaku a dajte do hrnca. Pridajte čierne a nové korenie a dajte variť. Ihneď ako začne voda vrieť znížte var na minimum. Po hodine varu pridajte soľ. Nemiešajte a penu, ktorá sa bude tvoriť na povrchu, si nevšímajte len stále dozerajte na to aby var bol minimálny – aby to navrchu len tak trochu „perlilo“. Po dvoch hodinách varu skontrolujte mäso a keď bude mäkké vyberte ho von. Nechajte ho trochu vychladnúť a potom pokrájajte na kocky a zakryte aby neobschlo. Do hrnca pridajte bobkové listy. O hodinu si pripravte 8 – 9 tanierov a rozdeľte na ne mäso. Z hrnca vyberte paprčky, kože a cibuľu von. Do vývaru pridajte zeleninové ochucovadlo, varte ešte 5 minút a potom odstavte z platne. Vmiešajte ocot, ochutnajte a prípadne ešte dosoľte. Vzápätí naberačkou opatrne pozbierajte z povrchu masť a cez husté sitko naplňte prvý tanier a potom aj ostatné taniere. Nechajte v chladnej miestnosti zatuhnúť a po zatuhnutí odškrabte z povrchu prvého taniera masť.

Doslov

Odstrániť masť z vývaru sa dá aj pomocou papierových utierok alebo precedením vývaru cez plátno. Ak ho chcete mať úplne bez masti a robiť častejšie, môžete si kúpiť nádobu ktorá sa volá oddeľovač (separátor) tuku.

Podávame samotné len s chlebom. Komu sa žiada, môže si ho posypať nakrájanou jarnou cibuľkou ( prípadne červenou alebo šalotkou), nastrúhanou reďkovkou alebo potrieť chrenom, poliať octom alebo citrónovou šťavou.

Samozrejme, že existujú na túto zdravú dobrotu chutnejšie, sviatočnejšie, čírejšie (zdobnejšie) a hlavne zložitejšie recepty. Ako pri všetkých ostatných jedlách.

 

Mikrovlnka III pokračovanie 3

Nie som schopný opísať ako sa ohrievajú všetky potraviny a jedlá z nich v mikrovlnke. Viem len, že to čo neobsahuje vodu, nepatrí do mikrovlnky.

Pri neodskúšaných potravinách začínajte vždy od najmenšieho výkonu. Ohrev prerušte a jedlo premiešajte.

Tie potraviny, ktoré sú v nejakom obale napríklad párok, poprepichujte a ohrievajte na nižšom výkone. Aj to čo nevyzerá ako obal – napríklad kôrka pečených zemiakov – môže dosť dlho zadržiavať paru. Až kým sa vnútro zemiaka nerozletí po celej mikrovlnke.

Nenarezané gaštany vraj pripomínajú streľbu z guľometu a sú schopné zničiť rúru.

Nikdy ma nenapadlo strčiť hrozno do mikrovlnky, ale tiež to vraj vie pekne strieľať.

Paradajka a paprika majú tiež uzavretý obal a tí ktorým už v mikrovlnke strelili feferónky a nadýchli sa kapsaicínu to popisujú ako hrozný zážitok. Keď ich už musíte ohrievať tak ich narežte.

Určite ste počuli o tom ako silne vie explodovať surové vajce v škrupine, ale nebezpečné môže byť aj varenie stratených vajec.

Nikdy nevarte vodu v mikrovlnke. Dochádza tu k javu ktorý volajú skrytý var. Nevytvárajú sa pri ňom bubliny pary ale voda sa aj tak zohreje na viac ako 100°C. Pri vyberaní pohára sa náhle para uvoľní a voda doslova vybuchne.

 

Predslov

Veľmi jednoduchý postup a veľmi dobrý výsledok. Musíte však dodržať pár zásad o ktorých sa zmienim v doslove.

Chutný pšenično špaldový chlieb

Budete potrebovať: hladkú múku 100 g, polohrubú múku 300 g, špaldovú múku 100 g, droždie čerstvé ½ kocky (20 - 25 g) alebo sušené 4 – 5 g, cukor jednu čajovú lyžičku, soľ jednu a pol až dve čajové lyžičky (podľa vašej chuti), rascu 1 – 2 čajové lyžičky (nemusí byť) a teplú (35-38°C) vodu 4 – 6 dcl.

Do misky (kysky) nasypte múky a prstami dobre zmiešajte. Vytvorte v strede múky jamku, nalejte do nej 2 dcl teplej vody, pridajte cukor a trochu ho rozmiešajte. Do tejto vody vmiešajte rozdrobené čerstvé droždie alebo jeden sáčok sušeného droždia a trochu rozmiešajte. Počkajte kým nenabobtná (nerozkvasí sa, nenapení) čo trvá asi 5 minút. Na okraj múky nasypte soľ a vedľa nej môžete dať rascu. Varechou alebo rukou postupne do stredu primiešávajte múku. Podľa potreby dolievajte vodu. Vypracované cesto zakryte kuchynskou utierkou alebo vekom a nechajte na teple hodinu kysnúť. Až cesto vykysne preložte ho z misky na dobre pomúčenú pracovnú dosku. Cesto pomúčte. Pomúčte si aj prsty a odspodu nimi cesto za okraje roztiahnite na štvorec o hrúbke asi 2 - 3 cm. Preložte rohy cez stred. Znova ho roztlačte na štvorec a okraje zatočte pod neho. Znovu roztlačte a okraje zatočte pod neho tak aby ste vytvarovali oválny (alebo ak chcete okrúhly chlieb tak okrúhly) bochník. Preložte ho na pekáč vystlaný papierom na pečenie. Zakryte kuchynskou utierkou a nechajte ešte na teple kysnúť 20 – 30 minút. Do rúry vložte nádobu s cca 1 l vody a vyhrejte ju na 230 °C, horný a dolný ohrev. Dajte cesto piecť a po 15 minútach vyberte opatrne nádobu s vodou von. Rúru vždy otvárajte opatrne, aby vás para nespálila. Skontrolujte kôrku chlebíka. Pri svetlej kôrke pečte pri rovnakej teplote ďalších 15 minút. Ak bude kôrka už zlatavá znížte teplotu na 200°C a pečte ešte 15 až 25 minút kým nebude upečená. Vypnite rúru a nechajte ju ešte 5 minút zavretú. Potom vyberte chlebík na mriežku, skontrolujte či je upečený poklepaním spodku, zakryte ho utierkou a nechajte aspoň hodinu odpočívať.

Doslov

Teraz tých pár zásad. V kuchyni musí byť teplo a žiadny prievan. Môžete si pomôcť tak, že misku umiestnite na nejaké teplé miesto inak cesto nevykysne. To isté platí aj pre cesto na plechu.

Ak sa sušené droždie do 5 minút nerozkvasí, už z neho nič nebude. Musíte rozrobiť nové.

Do rúry dajte cesto až 5 minút po tom, ako dosiahla nastavenú teplotu.

Počas prvých 15 minút pečenia neotvárajte rúru.

Po upečení by mal po poklepaní spodok chleba znieť duto. Ak nebude, treba ho hneď dopiecť ešte 15 minút pri teplote 200°C. V prípade že je vrchná časť už dosť prepečená prekryte ju alobalom.

Pokiaľ vám v chlebíku vadí celá rasca ale chcete ju tam mať na zníženie nadúvania alebo len na chuť môžete použiť aj mletú.