Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Návody na obsluhu

Mali by sa čítať skôr ako prístroj zapneme, ale čo, keď sú aj takéto ako tento:

  1. Vhodné pre obývacia izba, spálňa, úrad, škôlka, reštaurácie a hotel.

  2. Vybaľte Lapač, ukladanie krabica pre skladovanie pri off-sezóna mesiaca.

  3. Najlepšie je dať vraha nad dvere, okná, alebo akýkoľvek iný, nie je k dispozícii miesta.

V podobnom štýle je napísaných ešte ďalších sedem odstavcov a nie je to výrobok z Číny ale pochádza z Poľska.

Pred krátkym časom sa nám na zaslúžený odpočinok pobrala mikrovlnka. Kúpil som novú a chcel ju zapojiť namiesto starej. No musím si najprv prečítať návod! Predsa je o 22 rokov mladšia ako jej predchodkyňa. Tak som sa hneď v úvode dozvedel že tento spotrebič musí byť uzemnený. Čo mi bolo dosť divné, lebo sa to robí len v nebezpečnom prostredí a domácnosti na to nie sú ani vybavené. Nebola na to vybavená ani mikrovlnka. Písalo sa tam aj, že nemám nesprávne používať zástrčku s uzemnením, aby ma nezasiahol elektrický prúd. Hodinu som vymýšľal rôzne scenáre ako sa to dá urobiť, ale nič, čo by mi zaručilo Darwinovu cenu in memoriam, som nevymyslel. Ale dočítal som sa aj, že keď tomu nerozumiem mám sa poradiť s niekým kvalifikovaným. Tak som sa poradil sám so sebou, spomenul som si na návod na použitie vraha múch a zastrčil zástrčku do zásuvky.

Ale nedalo mi to a aspoň som si chcel prečítať aké všelijaké má programy.

Určite v nej nebudem variť, ale zaujímali ma tie na ohrev. Po skúsenosti s predošlým prekladom som bol ale veľmi opatrný. Tak som sa napríklad dočítal, že v nej môžem ohriať aj kávu. Teraz neviem či môžem veriť prekladu a už má na to nejaký múdry program, alebo kávou nemysleli našu slovenskú klasiku s gruntom. Lebo tá vám vyfarbí mikrovlnku tak, že ju budete polhodinu čistiť.

 

Mikrovlnka III

Dve veci nejdú veľmi dohromady. Začiatočník v kuchyni a varenie v mikrovlnke. Všetko sa síce dá zvládnuť, ale toto je už mimo tejto stránky. Preto sa budem v súvislosti s mikrovlnkou venovať len jednej téme:

Ohrev jedla.

Najväčším problémom mikrovlnného ohrevu je nemožnosť regulácie výkonu zdroja mikrovĺn – magnetronu. Údaj uvedený pri jednotlivých stupňoch napr. 90 W alebo 360 W je len akoby. V skutočnosti ide ohrev naplno napr. 800 W, len je prerušovaný väčšími alebo menšími pauzami. Na toto musíte myslieť hlavne pri mechanicky ovládaných mikrovlnkách.

Ak už máte kuchyňu vybavenú mikrovlnnou rúrou musíte sa naučiť pracovať s tým čo máte. Keď ešte mikrovlnku nemáte - a neplánujete v nej variť - kúpte si malú s objemom cca 20 l. V malých priestoroch je (jednoducho povedané) rovnomernejšie rozloženie mikrovlnného žiarenia.

Je len na vás či si kúpite voľne stojacu alebo zabudovanú, s mechanickým ovládaním alebo elektronickú s dotykovým.

Zároveň si do nej kúpte plastový kryt na tanier s priemerom 26 cm ale taký, ktorý môže ísť aj do umývačky riadu. Ušetrí vám kopu práce.

Predslov

Akosi neviem nájsť názov pre toto jedlo. Je to také voľné spracovanie sviečkovice na smotane s hovädzím na divoko a bude robené v tlakovom hrnci.

Hovädzie na divoko v tlakovom hrnci

Budete potrebovať hovädzie mäso, kocky alebo vcelku, predné alebo zadné 600 – 700 g, slaninu 30 g, jednu kopcom polievkovú lyžicu br. masti, väčšiu cibuľu cca 120 g, mlieko 2 – 3 dcl, 1 – 2 polievkové lyžice hladkej múky, 1 – 2 polievkové lyžice smotany (podľa hustoty), jednu polievkovú lyžicu horčice, jednu kopcom čajovú lyžičku soli, jeden väčší bobkový list, ½ čajovej lyžičky mletého čierneho korenia, ½ čajovej lyžičky mletej rasce, 3 bobuľky nového korenia, mrazenú zmes koreňovej zeleniny pod sviečkovú 200 g, jednu polievkovú lyžicu kryštálového cukru a ako prst veľký pásik citrónovej kôry.

Mäso umyte, dobre osušte a dajte na tanier. Slaninu nakrájajte na kocky. Cibuľu ošúpte a nakrájajte na drobno. V tlakovom hrnci zohrejte tuk a opečte na ňom slaninu. Pridajte cibuľu a orestujte. Pridajte rascu, bobkový list, nové korenie a soľ. Na zvýraznenie koreniny trochu opečte. Zvýšte teplotu platne a pridajte mrazenú zeleninu. Po rozmrazení pridajte polovicu mäsa a opečte ho. (Mäso nedávajte všetko naraz, aby veľmi neklesla teplota tuku). Pridajte aj zvyšok mäsa. Dobre ho zo všetkých strán opečte. Pridajte korenie, cukor a horčicu. Podlejte vodou tak aby jej hladina bola skoro po vrch mäsa a až začne vrieť pridajte citrónovú kôru a tlakový hrniec uzavrite. Uduste do mäkka, čo môže trvať 50 až 80 minút podľa druhu a kvality mäsa. Vypnite platňu a počkajte kým bude hrniec bez tlaku. Skontrolujte mäso a ak nebude mäkké znova uzavrite hrniec a ešte 20 minút poduste. Mäso a šťavu preložte do kastróla a vyberte z nej bobkový list a citrónovú kôru, dajte variť a pridajte zátrepku. Urobte si toľko zátrepky koľko chcete mať omáčky. Ak nechcete mať veľmi hustú omáčku dajte do nej menej múky a smotany. Šťavu zatrepávajte postupne, nakoniec dochuťte citrónovou šťavou a prípadne ešte dosoľte.

Doslov

Toto jedlo môžete pripraviť aj bez tlakového hrnca, len mäso budete musieť dusiť o trochu dlhšie.

Mäso môžete variť aj vcelku a nakrájať na plátky pred servírovaním. V tomto prípade môžete, po vybratí mäsa z hrnca, zeleninu v šťave trochu rozmixovať.

Na prílohu použite knedľu alebo cestoviny.