Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Variácie

Doteraz som vyberal polievky tak, aby aby ste sa vždy naučili nejaký nový postup prípravy. Teraz vám ukážem ako sa ten istý princíp dá využiť na prípravu rôznych polievok.

Predslov

Je to taká istá polievka ako kalerábová. Cibuľa, dve zeleniny a múka. Pridáme len trochu pšena na zahustenie.

Zelerová polievka

Budete potrebovať zeler veľkosťou niekde medzi 250 – 300 g, približne polovičné množstvo póru, cibuľu 50 – 80 g, prepustené maslo 40 g (prípadne dve polievkové lyžice oleja), hladkú múku jednu kopcom polievkovú lyžicu, kocku bujónu (číry carpathia alebo zeleninový), pšeno dve polievkové lyžice (cca 20 g), soľ jednu kopcom čajovú lyžičku, mleté čierne korenie ¼ čajovej lyžičky a zeleninové ochucovadlo jednu čajovú lyžičku.

Cibuľu ošúpte a nakrájajte na drobno. Z póru odrežte koreňovú a zelenú časť. Prerežte ho pozdĺžne na polovicu, hrubší aj na štyri časti a nakrájajte. V hrnci (2,5l) ohrejte maslo na 160°C, pridajte cibuľku a potom pór a poduste. Zeler očistite a nastrúhajte na hrubo. Pridajte do hrnca a trochu popražte. Primiešajte múku a ešte pražte pri častom miešaní 5 minút. Zvýšte teplotu platne a prilejte 1,3 l vody. Až začne voda vrieť teplotu znížte a do vody pridajte na lyžici rozdrobený bujón. Pridajte pšeno, soľ a korenie . Varte kým zelenina nezmäkne (15 – 20minút), odstavte z platne a prípadne dosoľte zeleninovým ochucovadlom.

Doslov

Môžete robiť rôzne variácie. Napríklad zeler s mrkvou a zahustiť krúpkou namiesto pšena. Praxou získate aj cit na to čo s čím dať dokopy.

 

Niečo na raňajky tentokrát ale z časti "čo dom dal"

Predslov

Recept je úplne jednoduchý ale...

Chlieb vo vajci

Budete potrebovať starší (suchší) chlieb z pšeničnej múky, 7-8 krajcov (podľa veľkosti), vajcia 5 kusov (M) alebo 4 kusov (L), soľ ½ čajovej lyžičky a rafinovaný olej (kukuričný, slnečnicový, repkový, olivový z výliskov) prípadne br. masť.

Vajcia rozklepnite do hlbokého taniera , pridajte soľ a rozšľahajte. Tanier by mal mať približne rovnaký priemer ako panvica. Krajce chleba prekrojte na polovicu, veľmi veľké aj na štyri časti. Na panvici zohrejte tuk na teplotu cca 200°C. Výška hladiny by mala byť približne 5 mm. To či je tuk (olej) už dostatočne zohriaty zistíte aj tak, že doňho namočíte kúsok chleba. Ak začne tuk okolo neho šumieť a bublinkovať môžete začať vyprážať. Krajce chleba namočte z oboch strán vo vajci a opražte na oleji do žltooranžova .

Doslov

...ale. Záleží na tom ako veľmi suchý je chlieb. Ten „skoročerstvý“ stačí namočiť len veľmi nakrátko ináč by nasiakol vajcom ako špongia a aj po upečení by bolo vajce vo vnútri surové. Ten suchší namočte z jednej strany tak na 10 sekúnd a otočte. Druhú stranu už namáčajte dlhšie, 30 až 40 sekúnd, podľa toho ako veľmi je chlieb suchý. Pri vyprážaní je najdôležitejšia teplota tuku. Keď budete vyprážať pri nízkej teplote bude chlebík mastný a mľandravý, pri vysokej teplote zas v strede tuhý(suchý). Teplotu tuku pravdepodobne budete musieť stále dostavovať.

Ak máte aj nejaký zvyšok šunky môžete plátky obaliť vo vajci a rozložiť po chlebíkoch. Tieto potom ešte raz z tejto šunkovej strany opečte.

Chlieb môže byť aj z iných druhov múk, ale aj výsledok býva rôznej „chuti“. Namiesto chleba môžete použiť aj sendvič. Rožok, nakrájaný na štvrťky, môžete tiež použiť. Hrubší rožok alebo bagetu nakrájajte šikmo. Aj zvyšok knedle je dobrou alternatívou.

 

Test skladovania vajec. Mýty a fakty. Dokončenie.

Keď som začal robiť spomínaný test, napísal som že som na test kúpil 20 vajec. Po rozdelení vajec do skupín mi ostali dve vajcia. Označil som ich X1 a X2 a uložil naležato do krabičky. Túto som nechal v chladničke vzadu na polici 5 mesiacov odpočívať. Dnes som ju vybral a vajcia otestoval.

Vodný test: Výsledok ma skoro ma posadil na zadok. Nelíšil sa od toho spred štyroch mesiacov.

Senzorický test: Až na trochu roztečené bielko bolo vajce vo výbornej kondícii. Žĺtko nesplasnuté, vôňa v poriadku.

Chuť: Pre istotu som vajce pri pečení zakryl pokrievkou aby sa aj žĺtko prepieklo. Po ochutnaní som nezistil žiadny rozdiel medzi testovaným volským okom a tým ktoré mi naservírovali nedávno v hoteli.

Zhrniem výsledok testu:

Špičkou hore, dole, naležato všetko jedno. Sú to len mýty.

Nemá to žiadny vplyv na skladovanie vajec!