Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Kvalitné suroviny

Pre začiatočníka je ľahšie uvariť kvalitnú jazmínovú ryžu, orestovať mladé kuracie mäsko alebo upiecť lososa. Lebo na tvrdé mäso alebo mdlú rybu už treba nejaký ten kuchársky fortieľ.

 

Predslov

Losos je trochu drahšia ryba ale občas si treba dopriať. Recept je veľmi jednoduchý. Suroviny budem tentokrát uvádzať na jednu osobu.

Losos na masle s mrazenou zeleninou

Budete potrebovať lososa cca 150g na osobu. Mrazenú zeleninovú zmes podľa ľubovoľného výberu cca 200g na osobu, prepustené maslo podľa potreby, soľ, korenie a citrónovú šťavu.

Filetu otočte kožou hore a šupiny (ak tam sú) škrabkou odstráňte. Umyte ho, osušte, kožu osoľte, okoreňte alebo ak máte koreniacu zmes (masalu) na ryby, tak jej trocha môžete použiť. Konkrétne na lososa je veľmi vhodná citrónová (korenie citrónové). Na panvici zohrejte prepustené maslo, stačí 1 – 2 mm hladina, a rybu, kožou dole, dajte piecť. Vrchnú časť lososa pokvapkajte citrónovou šťavou, osoľte a zľahka posypte korením alebo masalou. Keď chcete mať kožu chrumkavú, pečte pri vyššej teplote, ale opatrne, aby vám nezhorela. Sledujte farbu mäsa na najhrubšej časti a ak bude vrchná ružová časť užšia ako spodná biela, filetu otočte. Ak zbeleje aj táto časť, pečte lososa ešte minútu a potom ho vyberte na zohriaty tanier. Na panvicu pridajte lyžicu prepusteného masla a teplotu zvýšte na maximum. Nasypte na ňu mrazenú zeleninu a keď sa väčšia časť rozmrazí znížte teplotu a duste 8 minút (alebo podľa návodu na obale zeleniny).

Doslov

Chuť lososa je škoda prebíjať výraznými koreninami, to si môžete kúpiť aj lacnejšiu rybu a korením ju vylepšovať. Namiesto prepusteného masla môžete použiť rafinovaný olej (kukuričný, slnečnicový, repkový, olivový z výliskov) a po upečení lososa poliať trochou rozpusteného masla. Tento recept sa dá použiť aj na filety zo pstruha dúhového, aj toho čo sa predávkoval astaxanthinom alebo karotenoidmi a tvári sa ako losos.

 

Ideme nakupovať

Šunka

Problém je v názvoch. Na obale bude pravdepodobne dominantný názov šunky, ktorý má evokovať že sa jedná o kvalitný výrobok. Poctivá, diétna, detská, sviatočná, chlebíčková, domáca atď. Hľadajte slová: štandard, výberová alebo špeciál (prípadne najvyššia akosť). Za nimi sa skrýva obsah mäsa respektíve čistých svalových bielkovín. Pod slovom štandard (štandardná kvalita) si predstavím niečo kvalitné, čo si zaslúži názov šunka, ale v podstate sa jedná o šmejd, aký sa vo zvyšku Európy (mimo V4) nesmie označiť názvom šunka. Je v ňom veľa nezdravej chémie, aby udržala čo najväčšie množstvo vody, separátu, sóje a škrobu v zafarbenom mäse. Spočítaním cien jednotlivých surovín by ste zistili, že kúpou tejto „šunky“ vlastne neušetríte ani cent.

Výberová šunka je na tom podstatne lepšie, ale ja radšej kupujem šunku špeciál. Cenový rozdiel je zanedbateľný a kvalita oveľa lepšia.

Niektoré známky kvality sa však navzájom vylučujú. Pekná ružová šunka znamená viac dusitanov ako je nevyhnutne nutné. Dlhšia doba spotreby znamená opäť viac konzervantov (väčšinou zase dusitanov) ako je nutné. Prítomnosť dusitanov naopak zase vylučuje prítomnosť baktérií a ich nebezpečných toxínov napr. botulotoxínu. S obsahom soli si ťažkú hlavu nerobte - normy držia výrobcov dosť na uzde, mäso a soľ v šunke proste patria k sebe tak isto ako múka a soľ v chlebe.