Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Desiatové polievky

Husté a výživné. Rokmi osvedčená klasika ako gulášová, držková, fazuľová a samozrejme frankfurtská. Dnešný recept bude jednoduchou nezapraženou verziou tej poslednej.

Predslov

Je to na prípravu pomerne nenáročná polievka. Cena surovín na 4 porcie polievky je pod 2 €, tak sa prosím nesnažte ušetriť 50 centov tým že nahradíte párky nejakým čudom z múky, separátu, škrobu a sóje v umelom črievku.

Frankfurtská polievka bez zápražky

Budete potrebovať tri párky, jednu lyžicu br. masti alebo oleja, zemiaky cca 250 - 300 g, jednu cibuľu (cca 100 g), po jednej čajovej lyžičke soli, mletej sladkej papriky a majoránky. Dva strúčiky cesnaku a po ¼ čajovej lyžičky mletého čierneho korenia a mletej rasce. Mäsový vývar 0,5 l alebo kocku mäsového bujónu (ideálne Karpatský čírý).

Cibuľu ošúpte a nakrájajte tak na drobno ako sa len dá, zemiak ošúpte a nakrájajte na kocky. Párky nakrájajte na kolieska asi 0,5cm hrubé. V hrnci zohrejte masť (olej) na 160°C a dajte na ňu dusiť cibuľu. Prisypte soľ a duste čo najdlhšie pri nízkej teplote. Potrebujete z nej dostať čo najviac šťavy, to bude polievku zahusťovať. Ihneď ako začnú prvé kúsky cibule zlatnúť (hnednúť) odstavte hrniec z platne. Na cibuľu nasypte korenie, rascu a papriku a dobre spolu premiešajte. Pridajte zemiaky a párky a trochu ich opečte. Zalejte vývarom alebo 1,5 l teplej vody a dajte variť. Ak ste použili vývar dolejte ešte 1 l vody. Ak ste použili vodu, tak hneď ako začne vrieť, rozdrobte kocku bujónu na polievkovú lyžicu a zamiešajte do polievky. Pridajte cez lis pretlačený cesnak. Po uvarení zemiakov polievku odstavte z platne, medzi dlaňami rozmrvte majoránku a vmiešajte do polievky.

Doslov

Namiesto párkov môžete použiť frankfurtské klobásky alebo iné tenké klobásky. Len so zemiakmi a bez párkov vám vznikne verzia nepravej gulášovky. Alebo uvarte len samotnú hlivu nakrájanú na pásiky a budete mať hlivovú polievku. S predvarených držiek vznikne verzia držkovej polievky bez zápražky. Môžete tak urobiť polievku z hydinových drobov – sŕdc alebo žalúdkov. Táto polievka je dôkazom, že pomocou cibule sa dajú variť sýte polievky bez zápražky alebo iných zahusťovadiel.

Cena surovín na 4 porcie polievky je pod 3 €, tak sa prosím nesnažte ušetriť 50 centov tým že nahradíte párky nejakým čudom z múky, separátu, škrobu a sóje v umelom črievku.

Lis na cesnak vždy prečistite čo najskôr , skôr ako v dierkach cesnak zaschne.

 

Zase pridávam aj niečo na ráno. Niečo ideálne pre fyzicky náročný deň.

Predslov

Domáca výroba tejto pochúťky nie je zložitá, chce to len trochu praxe. Tento recept môžete použiť aj na výrobu paprikového laloku a v tomto prípade špikovanie vynechajte.

Paprikový bôčik rýchlo a ľahko

Budete potrebovať prerastený bravčový bôčik bez kostí 300 – 600g podľa toho koľko dokážete spotrebovať do troch dní, 3-5 strúčikov cesnaku, 1-2 čajové lyžičky mletej sladkej červenej papriky, jeden bobkový list, 1/8 čajovej lyžičky mletého čierneho korenia, jednu kopcom čajovú lyžičku soli a ¼ čajovej lyžičky soli.

Strúčiky cesnaku ošúpte. Bôčik po obvode našpikujte tenkými kolíčkami cesnaku a vložte do kastrólika alebo rajničky kožou nahor. Táto nádoba by mala byť len o trošku väčšia ako on. Vareškou bôčik pridržte na dne a zalejte horúcou vodou tak, aby hladina bola 2 cm nad kožou a dajte variť. Pridajte jednu kopcom čajovú lyžičku soli, jeden rozpučený strúčik cesnaku a bobkový list. Varte veľmi pomaly len tak na jednu-dve bublinky. Dĺžka varenia závisí od hrúbky bôčika (laloku) a je 45 minút až 1 hodinu. Uvarený bôčik preložte na omývateľnú dosku alebo na fóliou prekrytý drevený lopárik. Z vody, v ktorej sa varil, odoberte z vrchu do šálky jednu polievkovú lyžicu. Pridajte papriku, ¼ čajovej lyžičky soli, 1-2 prelisované strúčiky cesnaku, mleté čierne korenie a dobre rozmiešajte. Touto zmesou potrite celý povrch bôčika (laloku) a nechajte ho minimálne hodinku odpočívať. Potom ho preložte do chladu. Voda v ktorej sa varil bôčik je ideálna na niektoré kyslé polievky, napríklad na zemiakovú. Môžete ju aj zmraziť na neskoršie použitie.

Doslov

Ideálny bôčik na uvarenie by mal byť "pásikavý", vrstvy mäsa a tuku by sa mali striedať. Nie vždy sa dá taký kúpiť, ale ja si zvyknem kúpiť väčší kus prerasteného bôčika s kosťou, tak okolo 3,5 – 4 kg. Zvrchu odrežem rebrá aj s mäsom až po miesto, kde v ňom ešte nahmatám ich chrupavkovité konce. Skončia v mrazničke a neskôr na pekáči. Potom postupne z oboch koncov odrezávam približne 3 cm pásy a hľadám tú pásikavú časť. Niekedy mám smolu a ledva nájdem jeden malý kus, niekedy nájdem aj dva polkilové. Zvyšok bôčika zbavím kože, použiteľné časti nakrájam na kocky buď na Segedínsky guláš alebo na Moravského vrabca (Výpečky). Čo sa nedá takto využiť zomeliem (na fašírky, plnenú papriku a pod.). Všetko môže ísť do mrazničky, ale (okrem rebier) maximálne na 3 mesiace, aby vám to nezlojovatelo.