Neviete si uvariť ani vajíčko?
Tak tu ste správne.
pomoc@neviemvarit.sk

Meyerov zákon

Je veľmi jednoduché niečo skomplikovať, zato býva značne komplikované niečo zjednodušiť.

 

 

Predslov

Slovenská klasika. Rýchla, jednoduchá a chutná polievka. Jej nezameniteľnú vôňu a chuť je škoda prebíjať slaninkou, klobásou, paprikou - proste čímkoľvek. Len na zvýraznenie trošku kôpru.

Bryndzová polievka

Budete potrebovať bryndzu 250g, zemiaky 400g, mrveničku 50g, maslo 20g, menšiu cibuľu cca 50g, jednu polievkovú lyžicu nadrobno nakrájaného kôpru a soľ jednu kopcom čajovú lyžičku.

Cibuľu ošúpte tak aby na nej zostala žltá šupka. Zemiaky oškrabte, umyte, nakrájajte na kocky a vložte do hrnca. Zalejte 1,5l vody, pridajte cibuľu a soľ a dajte variť. Po piatich minútach od začiatku varu pridajte mrveničku a maslo. Až budú zemiaky uvarené odstavte hrniec z platne a vyberte von cibuľu. Do hlbšieho taniera odoberte z hrnca asi 3 dcl vody a nechajte ju trochu vychladnúť. Bryndzu potom v tejto vode roztlačte vidličkou úplne na kašu a túto za stáleho miešania pomaly vlejte do vody v hrnci. Ochutnajte a prípadne ešte dosoľte. Pridajte kôpor a je hotovo.

Doslov

Keby ste dali bryndzu do horúcej vody začala by sa ťahať ako tavený syr.

Mrvenička (rajbanička)

Je druh drobnej cestoviny používanej ako závarka do polievky na jej zahustenie. Varí sa priamo v polievke a preto na tento účel používajte len osemvaječnú (to znamená že do cesta ide 8 vajec na 1 kg múky).

Nezabudol som ani na vajíčka.

Vajcia na mäkko

Predslov

Prípravu rozdelím na dva spôsoby. Prvý je vhodný pri varení na platniach na ktorých je nárast teploty pomalý. Druhý je vhodný pre varenie na plyne alebo indukcii.

Vajcia na mäkko I

Budete potrebovať vajcia 1-2 na osobu podľa toho aké sýte raňajky si zvyknete robiť a soľ.

Vajcia vyberte z chladničky hodinu pred prípravou, aby sa ohriali. Škrupinu vajec prepichnite na hrubšom konci. Pripravte si stojany na vajcia do ktorých budete vajcia servírovať a ešte jeden tanier na ostatné vajcia. Do kastrólika (rajničky) primeranej počtu vajec nalejte vodu tak 5cm na výšku a dajte variť. Až začne voda vrieť opatrne do nej lyžicou povkladajte vajcia . Varte 4 minúty (L-ká 5minút). Vodu zlejte a napustite na vajcia studenú vodu. Až sa vajcia trochu ochladia vvberte ich von a utrite do sucha. Z tupšieho konca vajec odstráňte škrupinu tak do 1/4 a povkladajte do stojanov. Naplňte aj ostaté stojany a zvyšné vajcia s odstránenými vrškami dajte na tanier.

Vajcia na mäkko II

Budete potrebovať vajcia 1-2 na osobu podľa toho aké sýte raňajky si zvyknete robiť. Chlieb natretý maslom alebo inou nátierkou - krajec na osobu, polievkovú lyžicu octu a soľničku.

Vajcia vyberte z chladničky hodinu pred prípravou, aby sa ohriali. Škrupinu vajec prepichnite na hrubšom konci. Pripravte si stojany na vajcia do ktorých budete vajcia servírovať a ešte jeden tanier na ostatné vajcia. Do kastrólika (rajničky) primeranej počtu vajec vložte vajcia a zalejte vodou . Dajte variť na silný stupeň aby voda čo najskôr začala vrieť. Varte 3 minúty (L-ká 4minúty). Vodu zlejte a napustite na vajcia studenú vodu. Až sa vajcia trochu ochladia vyberte ich von a utrite do sucha. Z tupšieho konca vajec odstráňte škrupinu tak do 1/4 a povkladajte do stojanov. Naplňte aj ostaté stojany a zvyšné vajcia s odstránenými vrškami dajte na tanier.

Doslov

Keď musíte použiť vajcia rovno z chladničky predĺžte var ešte o jednu minútu. Utrafiť dĺžku varenia sa aj tak vždy celkom nepodarí, vajcia nie sú rovnaké a čerstvé vajce sa uvarí pozdejšie ako to, čo už nejaký čas pobudlo v predajni alebo u vás.

Samozrejme že odstránenie vrškov vajec môžete nechať na stravníkov ale väčšinou to nie je dobrý nápad.

Pár slov o najzákladnejšej kuchynskej surovine.

Soľ

Tá kuchynská - je chlorid sodný. Nedajte sa zmanipulovať rôznymi tvrdeniami o zdravej a nezdravej soli. Vždy je to len o tom ako viac zarobiť na najlacnejšej potravine na trhu. Môžete si na obale všímať obsah ferokyanidu sodného alebo inej protihrudkujúcej prísady, ak už chcete mať všetko bez Éčiek.

Podľa spôsobu získania poznáme:

- Varenú soľ ktorá sa získava zo soľanky väčšinou zo zatopených soľných baní. Môže obsahovať malý podiel iných anorganických solí.
- Morskú soľ ktorá sa získava odparovaním morskej vody. Môže obsahovať stopy iných prvkov a zlúčenín z mora vrátane plastových mikročastí.
- Kamennú soľ ktorá sa získava drvením a mletím z baní dobývanej soli z prírodných ložísk. Môže obsahovať malý podiel iných anorganických solí.

V obchodoch sa predáva aj:

- Jódovaná soľ ktorá je zmesou chloridu sodného s jodidom draselným alebo jodičnanom draselným.
- Fluorovaná soľ ktorá je zmesou chloridu sodného s fluoridom draselným.
- Soľ s nízkym množstvom sodíka alebo soľ s veľmi nízkym množstvom sodíka ktorá je zmesou chloridu sodného a chloridu draselného.
- Himalájska soľ je kamenná soľ ktorá sa ťaží v Pakistane a z jej názvom je to podobé ako keby soľ ťaženú niekde pri Budapešti nazývali tatranská. Tie táraniny o jej zdravotnej prospešnosti sú jedno veľké marketingové klamstvo s cieľom dobre na nej zarobiť.
- Soľný kvet je morská soľ ručne zbieraná z hladiny mora. Možno práve preto v nej našli najviac plastových mikročastíc.
- Ružová, čierna, modrá ...soľ. Znečistená prvkami alebo minerálmi ktoré ju sfarbujú.